Bochnia: Archeolodzy znaleźli ratusz, ale będą musieli go zasypać

 

Archeolodzy, którzy odnaleźli pozostałości dawnego ratusza na rynku w Bochni, muszą się spieszyć. Mają jeszcze tylko tydzień na dokończenie prac. Później odsłonięte fundamenty zostaną zasypane. Powód? 19 maja na Rynku w Bochni odbędą się obchody oddania nowo wybudowanej komendy Państwowej Straży Pożarnej z udziałem przedstawicieli rządu.

Marek Materna, archeolog który nadzoruje prace na bocheńskim Rynku zapewnia, że mimo powrotu zimowej aury, każdy dzień jest wykorzystywany do maksimum.

Zaciskamy zęby i próbujemy coś robić, stąd też nasza obecność dzisiaj podczas takiej, a nie innej pogody. Podobnie było we wtorek, gdy też próbowaliśmy coś zrobić pomimo niesprzyjających warunków. Po prostu staramy się wykorzystać każdy dzień – mówi Marek Materna.

Archeolog dodaje, że badania archeologiczne na płycie Rynku w Bochni mają charakter sondażowy. Ich celem jest wskazanie obrysu średniowiecznych murów ratusza, który został zburzony za czasów zaboru austriackiego. Wszystko wskazuje na to, że zadanie uda się wykonać. Do odkrycia jest jeszcze zachodnia ściana obiektu.

Więcej w Pulsie Regionu.

Posłuchaj Marka Materny:

Paweł Michalczyk