Limanowa: Czy cmentarz miejski zostanie rozbudowany?

Teren, projekt, a nawet wstępna wycena już są. Kłopotem okazały się jednak pieniądze. Mimo że miasto ma wystarczający budżet, chce aby do inwestycji dołożyła się gmina. Dlaczego i czy przez konflikt o pieniądze nekropolia ma szansę na powiększenie?

Co do tego, że cmentarz w Limanowej powinien być rozbudowany nie ma wątpliwości. – Jest ciasno, nie ma gdzie wykupić nowej kwatery – przekonuje limanowianka.

Według wstępnych planów burmistrza Limanowej, na kupionej działce, przylegającej do istniejącej już nekropoli, powstaną nie tylko alejki. – Muszą być wykonane odpowiednie prace m.in. ogrodzenie, ale też odwodnienie. Teraz wymagania związane z terenami, na których można dokonywać pochówków, są dosyć duże – mówi.

Burmistrz Władysław Bieda przekonuje, że prace mogą skończyć się nawet w ciągu trzech miesięcy. Wszystko kosztowałoby około 500 tysięcy złotych. Taka jest najniższa cena, jaką w przetargu przedstawili budowlańcy. Jednak dlatego że jest to więcej niż przypuszczano, o wsparcie inwestycji miasto prosi gminę. – Statystycznie, około 1/3 pochówków do tej pory na miejskim cmentarzu dotyczy zmarłych z terenu gminy – wylicza burmistrz – Prosimy więc, żeby gmina włączyła się w finansowanie rozbudowy tego cmentarza – dodaje.

Na miejskim cmentarzu od lat chowani są zmarli mieszkańcy wsi tj. Mordarka, Jabłoniec, Stara Wieś, Lipowe czy Sowliny. Dla wójta gminy Limanowa, Władysława Pazdana, to niewystarczający argument. – Nie znam przypadku, w którym jeden samorząd inwestowałby na terenie drugiego samorządu. A handlowanie geografią to nie ze mną – odpowiada wójt.Miasto, póki co, nie chce, żeby pieniądze z podatków płaconych przez jego mieszkańców były wykorzystywane też na rzecz mieszkańców gminy. Proponuje więc wójtowi, żeby albo dołożył się do inwestycji w mieście, albo kupił inną działkę i wybudował własny cmentarz. Obydwaj włodarze mają jeszcze negocjować. Muszą jednak spieszyć się z porozumieniem. Ze względu na warunki, związane z przetargiem ogłoszonym przez miasto, umowa z budowlańcami musi być podpisana pod koniec kwietnia.

Posłuchaj relacji:

Maria Mółka