Region tarnowski: Coraz więcej młodych choruje na raka

 

Onkolodzy ze szpitala św. Łukasza w Tarnowie biją na alarm. Coraz częściej diagnozują u pacjentów do 40. roku życia białaczkę, nowotwory piersi, jąder, tarczycy czy też guzy mózgu oraz czerniaki.

Jedynie w tym ostatnim przypadku możemy stwierdzić, co jest powodem choroby nowotworowej – podkreśla prof. Leszek Kołodziejski, kierownik Tarnowskiego Ośrodka Onkologicznego. – To ekspozycja na promieniowanie ultrafioletowe w dzieciństwie. W przypadku raka jądra czy piersi u młodych, nie możemy przewidzieć, skąd i dlaczego się biorą. Jeśli chodzi o raka piersi młode kobiety chorują trochę częściej, we wcześniejszych stadiach te nowotwory są wykrywane – dodaje.

Wielu pacjentów nie zwraca uwagi na drobne zmiany w organizmie. Im wcześniej trafimy do lekarza onkologa, tym szansa na wyleczenie jest większa – dodaje prof. Leszek Kołodziejski. – Jeżeli u młodego człowieka pojawi się jakaś, nawet bezbolesna zmiana, powinien to skontrolować. Lekarz mu nie odmówi skierowania do ośrodka onkologicznego, jeżeli jest jakieś podejrzenie choroby nowotworowej – mówi profesor.

W Małopolsce bezpłatne badania profilaktyczne skierowane są do osób powyżej 40. roku życia. Do młodych kierowane są jedynie programy edukacyjne, które mają zwiększyć świadomość zachorowania na nowotwory. Pozostają zatem baczne obserwowanie organizmu i regularne badanie się.

Posłuchaj prof. Leszka Kołodziejskiego:

Grzegorz Golec