Nowy Sącz: Zmiany w Budżecie Obywatelskim

Wiemy już jak będą wyglądać zasady tegorocznego budżetu obywatelskiego Nowego Sącza. Zmiany dotyczą zarówno formy głosowania jaki obszarów z których mogą płynąć wnioski.

Do podziału jak w poprzednich edycjach są 2 mln. – W tym roku miasto postanowiło te pieniądze podzielić na pięć części – tłumaczy wiceprezydent Wojciech Piech. –  Cztery z nich to osiedla podzielone na dzielnice, gdzie dla każdej z nich dedykowany jest budżet w kwocie 400 tysięcy złotych. Pozostałe pieniądze trafia na projekty ogólnomiejskie.

Pieniądze z ogólnomiejskiej puli trafią tylko na wybrany typ projektów – Muszą być wyłącznie o charakterze miękkim. Czyli kulturalne, promocyjne czy zdrowotne – wyjaśnia sekretarz miasta Edyta Brongiel.  – My dostajemy po kilkanaście maili w miesiącu z prośba o organizacje koncertów z różnymi gwiazdami. Teraz mogę powiedzieć do dzieła młodzi ludzie. Zapraszajcie kogo chcecie.

Młodzi mają jeszcze większe pole do popisu dlatego że w tym roku więcej osób jest dopuszczonych do głosowania i składania wniosków. Dolny pułap wieku to 16 lat.

Mieszkańcy i reprezentujący ich radni z największą rezerwą podchodzą do pomysłu uruchomienia głosowania tylko przez Internet. Jak przekonują, osoby starsze mogą mieć problem jeśli swoje poparcie trzeba będzie zgłaszać przez specjalna platformę a nie na papierowej karcie. Dodatkowo może to też zmniejszyć frekwencje. Sekretarz miasta odbija jednak piłeczkę. – Myślę, że w czasach w których żyjemy to raczej dostęp do Internetu nie jest dużym problemem. Podkreślam że będziemy starać się udostępnić być może w siedzibach zarządów osiedli, jak największą ilość punktów z dostępem do Internetu. 

Dzięki głosowaniu przez Internet będziemy mogli też na bieżąco śledzić ile głosów otrzymał dany projekt. To może pozwolić na uniknięcie wypadki sprzed roku gdy nie policzono blisko 1000 głosów.

Magistrat może mieć trochę większy problem. Czas ucieka a wielu sądeczan albo nie słyszało albo nie wie na czym polega budżet obywatelski. – Ja nie znam żadnej osoby która mówiła by o takim budżecie – mówi sądeczanka.

Na nadrobienie zaległości magistrat ma 21 dni. Wtedy będzie można składać wnioski i prezentować pomysły. Na poszczególne projekty sądeczanie zagłosują dopiero jesień, na przełomie września i października.

Posłuchaj Wojciecha Piecha:

Posłuchaj Edyty Brongiel:

Posłuchaj mieszkańców:

Maria Mółka