Nowy Sącz: Sądeczanie pamiętają o Smoleńsku i Katyniu

 

Sądeczanie pamiętają o Zbrodni Katyńskiej i o Katastrofie Smoleńskiej i dali temu wyraz na specjalnych uroczystościach związanych z tymi tragediami. Upamiętnianie tych wydarzeń rozpoczęło się rano w sądeckim ratuszu, a zakończy się przed godziną 18.00 w Lasku Falkowskim.

Mija dokładnie 7 lat od największej katastrofy lotniczej, jaka dotknęła dotąd nasz kraj. Pod Smoleńskiem zginęła śmietanka polskiej armii, polityki i duchowieństwa. Dlatego 10 kwietnia w całym kraju upamiętniamy tamte chwile. W Nowym Sączu dokładnie o 8:41, czyli w godzinie śmierci 96 osób zabrzmiały syreny. Po nich był Apel Pamięci, czyli odczytanie listy ofiar i złożenie kwiatów. Przy pamiątkowej tablicy w sądeckim ratuszu zrobili to między innymi przedstawiciele samorządu, rządu, Solidarności i sądeckich szkół.

Potem przyszedł czas na refleksję. Podzielił się nią między innymi Wiesław Janczyk. Wiceminister Finansów znał osobiście wiele ofiar tej tragedii. – Dzisiaj zdecydowanie szybciej i krótszą drogą dochodzilibyśmy do naprawy Rzeczypospolitej, gdyby nie śmierć tych osób. Bardzo mi ich brakuje. Wiele z nich znałem osobiście – mówił.

Samolotem Tu 154 M lecieli też przyjaciele Andrzeja Czerwińskiego, posła Platformy Obywatelskiej. – Zginął na przykład Grzegorz Dolniak, z którym bardzo blisko współpracowałem i znałem go od 2001 roku, pracowaliśmy razem w zarządzie i w klubie PO. Z Sebastianem Karpiniukiem widziałem się tuż przed jego podróżą do Smoleńska i rozmawialiśmy o tym, kto tam poleci. To mógł być każdy z nas – mówił.

Trzeba pamiętać, że delegacja z Polski, która zginęła pod Smoleńskiem leciała tam upamiętnić zamordowanych polskich jeńców, rozstrzelanych strzałem w tył głowy w 1940 roku. W takich miejscach jak Katyń, Charków czy Miednoje zmarło w ten sposób ponad 22 tysiące Polaków, najczęściej wykształconych i bardzo ważnych dla funkcjonowania państwa. Msza święta w intencji tych wszystkich, którzy tak tragicznie zginęli 7 i 77 lat temu na terenie Rosji odbyła się w kościele św. Kazimierza.

apeldsc02593

To nie koniec uroczystości. Do Lasku Falkowskiego zaprasza też Artur Czernecki, przewodniczący osiedla Falkowa.  – Zapraszam wszystkich sądeczan, mieszkańców osiedla Falkowa i innych dzielnic. Apel pamięci będzie uświetniony wartą honorową w wykonaniu Karpackiego Oddziału Straży Granicznej. Będzie też modlitwa prowadzona przez ks. Jerzego Jurkiewicza, proboszcza sądeckiej fary – dodaje.

Początek o godzinie 16.30 w Lasku Falkowskim obok kaplicy św. Antoniego.

Posłuchaj Wiesława Janczyka:

Posłuchaj Andrzeja Czerwińskiego:

Posłuchaj Artura Czerneckiego:

Jakub Węgrzyn