Tarnów: Perły Tarnowa rozdane [ZDJĘCIA]

 

Zostają na papierze czy zmieniają rzeczywistość? Siła prac naukowych jest większa, niż może się wydawać – przekonują o tym laureaci konkursu Perły Tarnowa. To czterech absolwentów szkół wyższych, którzy w swoich pracach zawarli badania naukowe.

To żmudna praca – przyznają, ale warta pokazania, bo może wpłynąć na innych. Taka jest praca siostry Małgorzaty Marcinek ze zgromadzenia Sióstr Służebniczek Dębickich. – Św. Józef był dla mnie ideałem ojca, stąd pomysł, by postawić go za wzór dla współczesnego mężczyzny, który jest już ojcem lub chce zostać ojcem i może trudno jest mu podjąć te obowiązki – mówi siostra Małgorzata Marcinek, która za pracę o tajemnicy ojcostwa św. Józefa zajęła I miejsce w konkursie w kategorii prac magisterskich.

dsc00745
Ex aequo pierwszą nagrodę w tej kategorii otrzymał Michał Ligęza, absolwent PWSZ w Tarnowie, który analizował słownictwo mieszkańców Paleśnicy, z której sam pochodzi. Sklasyfikował 450 słów związanych z rolnictwem. Liczy, że jego praca przyda się np. nauczycielom, którzy zainteresują gwarą zwłaszcza młodych mieszkańców. – Dzieci, jeśli się je tylko zainteresuje, to one to chłoną – nie musi to być lekcja, a jakieś kółko lub wycieczka krajoznawcza – mówi.

dsc00762

Nauczyciele mogą też dużo wynieść z pracy Marty Śliwy – laureatki pierwszej nagrody za pracę licencjacką, która badała, jak na lekcjach języka polskiego w szkołach podstawowych województwa małopolskiego wykorzystywana jest drama.

dsc00771

Miłośników Tarnowa zainteresuje z kolei praca licencjacka Jolanty Jasielec, za którą otrzymała wyróżnienie. Pisała m.in. o Tarnowie w prozie Pawła Huellego i znalazła tam sporo obrazów dawnych Mościc. – Tarnów Huellego jest bardzo osobisty, ale jest wiele takich ścieżek, którymi można iść z książką w ręku i dostrzec opisywane przez niego detale. Te miejsca wciąż są we wspomnieniach np. moich dziadków – mówi.

Wręczenie nagród w konkursie Perły Tarnowa odbyło się w Sali Lustrzanej w Tarnowie. Prace zostaną opublikowane w Zeszytach Tarnowskiego Towarzystwa Naukowego, które organizuje konkurs. Czy nagrodzeni będą kontynuować karierę naukową? Jak mówi prof. Kazimierz Wiatr z Tarnowskiego Towarzystwa Naukowego, konkurs Perły Tarnowa ma im pokazać, że to, co robią, jest ciekawe i ważne, a to może ich zmotywować. – Pasja naukowca polega na tym, że, kładąc się spać, jeszcze się zastanawia, czy warto spać, bo jest jeszcze tyle rzeczy, które można zbadać, przeczytać i zrobić – mówi. Takiej pasji zatem życzymy.

Posłuchaj s. Małgorzaty Marcinek:

Posłuchaj Michała Ligęzy:

Posłuchaj Jolanty Jasielec:

Posłuchaj prof. Kazimierza Wiatra:

Katarzyna Cygan