Tarnów: Jak wiosna, to tylko w stylu eko

 

Jak założyć własny kompostownik? Kiedy siać kwiaty? Co jeść, żeby wiosną czuć się lepiej? Odpowiedz na te i inne pytania można było znaleźć podczas Festiwalu ogrodów i ekologii – Zielono mi. Jak się okazuje, to często dzieci wiedzą lepiej, jak być eko.

Chociaż dzieciom trudno odpowiedzieć na pytanie czym jest ekologia, to już niemal bezbłędnie wymieniają, jak o przyrodę dbać i żyć w zgodnie z nią. – Trzeba sortować śmieci, sadzić rośliny i adoptować zwierzęta – mówią. Każdy maluch wie, jakie odpady wrzucać do którego pojemnika, z czym problem nie raz mają nawet dorośli. – Sporo atrakcji kierujemy do najmłodszych, bo chcemy, aby byli świadomym pokoleniem, jeśli chodzi o sprawy ekologii – mówi Bogdan Jasiewicz, specjalista do spraw marketingu C.H. Max.

Śmieci można nie tylko segregować i przeznaczyć do recyklingu, ale też wykorzystać na kompost. – Każdy może produkować kompost w przydomowym ogródku. Wystarczy do tego 2-3 metry kwadratowe terenu, gdzie możemy składać skoszoną trawę, chwasty i inne odpady organiczne. Trzeba jednak pamiętać o mieszaniu – tłumaczy Piotr Zieliński z Przedsiębiorstwa Usług Komunalnych w Tarnowie, które samo produkuje kompost na skalę przemysłową.

max-piknik-6

Wraz z nadejściem wiosny tarnowianie coraz częściej odwiedzają Azyl dla psów i kotów w Tarnowie. Pytają o możliwość adopcji, albo po prostu wyprowadzają psy na spacer. – Znamy na tyle charaktery psów, że możemy dobrać indywidualnie psa do charakteru i tryby życia właścicielamówi Adrian Starzyk, kierownik Azylu. Dodaje, że jeżeli ktoś nie ma warunków na przygarnięcie psa może wybrać opiekę wirtualną.

Wiosna to sporo zmian i celów, które sobie narzucamy. Większość z nich dotyczy zdrowego stylu życia, w tym odżywiania. – Sięgajmy po owoce i warzywa, do tego zdrowa kasza. Jako lekki i pożywny posiłek polecamy owsiankę, z bananem, jabłkiem i ewentualnie odrobiną miodu, która da nam energię na cały dzień – polecają specjalistki ze Zdrowego Projektu w Tarnowie.

W Tarnowie, przy Centrum Handlowym Max swoje stoiska postawiły firmy ogrodnicze i tarnowski Azyl dla zwierząt. Były też degustacje zdrowych potraw. Każdy, kto przyniósł surowce wtórne, otrzymywał nasiona czy sadzonki. – Przynieśliśmy baterie, a bratki, które otrzymałam w zamian, zasadzę na tarasie – mówiła jedna z uczestniczek spotkania. Była też rodzinna eko-gra i tworzenie Kwietnej Łąki. Organizatorzy przyznają, że planują organizować imrpezę cyklicznie.

Posłuchaj Bogdana Jasiewicza:

Posłuchaj Piotra Zielińskiego:

Posłuchaj Adriana Starzyka:

Posłuchaj dzieci:

Posłuchaj uczestników pikniku:

Patrycja Wolnik