Nowy Sącz: Cech Rzemiosł świętuje 130. urodziny

 

130 lat istnienia. Właśnie taki jubileusz świętowali w poniedziałek, 20 marca, sądeccy rzemieślnicy zrzeszeni w Cechu Rzemiosł i Przedsiębiorczości w Nowym Sączu.

Według tradycji każdy rzemieślnik swoją pracę rozpoczyna od modlitwy. Nie inaczej było tym razem. Choć nie pracowali, a świętowali. Mszy świętej w bazylice świętej Małgorzaty przewodniczył biskup tarnowski Andrzej Jeż. Podkreślał On, że rzemieślnicy, to ważna warstwa społeczna dla każdej społeczności. – Jest to 130 lat posługi miastu i całemu regionowi. Rzemieślnicy, wykonując swoją pracę, tworzą to miasto. I trzeba to jasno powiedzieć – mówił.

Po Mszy świętej rzemieślnicy świętowanie 130. urodzin przenieśli do sądeckiego ratusza. Tam po przemowie Starszego Cechu Jana Firsta, biskup Andrzej Jeż i prezydent Nowego Sącza Ryszard Nowak otrzymali od Związku Rzemiosła Polskiego najwyższe honorowe odznaczenie rzemieślnicze – Szable Kilińskiego.

cech1

Szabla Kilińskiego to replika karabeli polskiej z XVIII w. wykonana w skali 1:1. Tym odznaczeniem uhonorowano w Polsce jak do tej pory około 500 osób, w tym św. Jana Pawła II. Sądecki Cech Rzemiosł również otrzymał prestiżowe wyróżnienia. Pierwsze od prezydenta Nowaka – Złoty Dukat Sędziwoja, za wkład rzemieślniczy w rozwój Nowego Sącza. Kolejnym wyróżnieniem dla sądeckiego Cechu był medal Polonia Minor za zasługi dla Województwa Małopolskiego. Odznaczenie to wręczył Leszek Zegzda, członek zarządu województwa Małopolskiego. – 130 lat wspólnego funkcjonowania rzemiosła. Ludzi, którzy wzajemnie się wspierali i wspierają. To jest godne najwyższego szacunku i uznania – mówił. Podobnym wyróżnieniem, wśród instytucji województwa, może pochwalić się RDN Nowy Sącz.

Na zakończenie jubileuszowych uroczystości Zarząd Związku Cechu odznaczył z terenu nowosądeckiego kilku wyróżniających się rzemieślników platynowym i srebrnym medalem imienia Jana Kilińskiego oraz honorową odznaką rzemiosła.

– Odznaczamy osoby, które zasłużyły, życząc im kolejnych sukcesów, dalszego rozwoju i służby innym kolegom rzemieślnikom – odznaczenia wręczył Jerzy Bartnik, prezes Związku Rzemiosła Polskiego.

Posłuchaj bpa Andrzeja Jeża:

Posłuchaj Leszka Zegzdy:

Posłuchaj Jerzego Bartnika:

Tomasz Bryndal