Tarnów: Uwaga na podejrzane spotkania medyczne

 

Uwaga na firmy zapraszające seniorów na bezpłatne badania i konsultacje prozdrowotne. W Tarnowie co rusz odbywają się takie spotkania. Konsultanci zachęcają do wykonania bezpłatnego pomiaru gęstości kości, a później do zakupu pakietu medycznego za ponad 7 tysięcy złotych.

Do przyjścia skutecznie zachęcają telefoniczni naganiacze. – Dzwoniła pani do mnie, wczoraj i dzisiaj dzwoniła, i prosiła, żeby przyjść. – Dostałam telefon raz, drugi. Teraz też dzwoniła dwa razy i dzisiaj też przypominała – przyznawały osoby zaproszone na spotkanie.

Spotkania skierowane są przede wszystkim do osób starszych, które łatwiej jest zmanipulować. Badania, m.in. spirometrię wykonywał mężczyzna w lekarskim fartuchu, który, jak sam przyznał, nie ma kwalifikacji medycznych.
Trzeba mieć wykształcenie medyczne, żeby być w fartuchu? Ubrałem fartuch i nikt mi nie zabroni. Jest to badanie stricte dietetyczne. Takie urządzenie może pan sobie kupić i używać go w domu. Chciałby Pan dotykać po wszystkich ludziach swoimi dłońmi? Bo ja nie. I swoich rzeczy też nie chcę narażać  – mówił.

Reporter RDN Małopolska, który usiłował się dostać na salę, został z niej wypchnięty, a drzwi przysłonił baner z  Karolem Strasburgerem, Ryszardem Rembiszewskim i Andrzejem Supronem.

dsc00402

Jak wynika z ustaleń naszego reportera, seniorzy byli badani za pomocą pulsoksymetru i spirometru. Wysłuchali też wykładu, podczas którego zaproponowano im wykupienie pakietu medycznego wartego ponad 7 tys złotych.

Reporter: 160 zł na 48 miesięcy to jeden z abonamentów, który Państwo proponowali, z tego co widziałem na prezentacji.

Pracownik: Nic pan nie widział. Tutaj nic nie ma.

Jak informują anonimowo byli pracownicy firmy, część osób decyduje się nawet na wzięcie pożyczki na ten cel. Dlatego apelujemy do osób starszych o zachowanie ostrożności i wyczulenie na nachalne telefony.

Posłuchaj mieszkańców:

Posłuchaj przeprowadzającego badania:

Posłuchaj rozmowy z pracownikami firmy:

Kuba Kusy