Nowy Sącz: ‚Spotkania i wspólna modlitwa dają nam siłę’ [ZDJĘCIA]

 

Przed obrazem Jezusa Przemienionego w sądeckiej bazylice trwa spotkanie kapłanów z całej diecezji. Wspólnie modlą się diakoni, księża, zakonnicy i biskupi. Wśród nich jest także biskup senior ks. Władysław Bobowski, który w tym roku obchodzi 60-lecie kapłaństwa i 85-lecie życia.

– Chcę dziękować Panu Bogu, że pozwolił dożyć mi tego czasu, ale też przepraszać za błędy, a przede wszystkim prosić o łaski na te dalsze lata, które są z reguły najtrudniejsze. – mówi ks. bp Władysław Bobowski.

dsc01926

 

Kapłani, którzy przyjechali dziś (18.03) do Nowego Sącza przyznali, że bp Władysław Bobowski jest dla nich wzorem do naśladowania. Jubileusz pokazuje coś jeszcze…

– Warto być wiernym Chrystusowi, tak jak on zawsze był. Z resztą sam mówił i pisał o tym, jak wiele trudności czekało na drodze jego kapłaństwa. Mimo przeciwności losu udowodnił, że można trwać do końca, można być przy Chrystusie. Ks. bp Władysław Bobowski jest dla nas doskonałym wzorem, nie tylko siły, ale też ogromnej pokory. – wyjaśniał ks. Sebastian Musiał z parafii Łukowica.

O pokorze ks. biskupa Władysława Bobowskiego mówił także ordynariusz diecezji tarnowskiej Andrzej Jeż.

– Doskonale wiemy, że ks. bp Władysław promieniuje pięknem człowieczeństwa, jest bardzo bliski każdemu człowiekowi, a równocześnie jest bardzo pokorny i rozmodlony. Sądzę, że ma w sobie to doświadczenie i ojca i matki – takiego macierzyństwa duchowego.

dsc01928

 

Konferencję podczas spotkania głosi biskup Leszek Leszkiewicz. Mówi o przyrzeczeniach, które przeżywamy w Wielki Czwartek.

Po to, żeby uświadomić sobie siłę prezbiterium tarnowskiego kościoła, które wokół biskupa swojego pasterza ma ogromny potencjał, żeby w diecezji ewangelizować i głosić słowa Jezusa i innym pokazywać drogę do zbawienia. – tłumaczył biskup Leszkiewicz

Jak przyznaje ks. Mateusz Hojdak z parafii w Chomranicach, to spotkanie z kapłanami i biskupami jest dla niego umocnieniem w czasie Wielkiego Postu.

– Musimy nawiązać do miejsca, w którym się znajdujemy. Jest to sądecka Góra Przemienienia i w tym Wielkim Poście Pan Jezus bierze nas dzisiaj i tutaj gromadzi, żeby się wobec nas przemienić. Teraz my kapłani mamy wzmożony okres pracy i potrzebujemy tego umocnienia, które przychodzi do nas poprzez słowo biskupa, wspólną modlitwę. Przede wszystkim jednak możemy się zatrzymać i być razem przy Panu.

dsc01918

 

W parafii św. Małgorzaty zgromadzili się także diakoni. Tomasz Śpiewak wyjaśniał w rozmowie z naszą reporterkę, że dla niego ta wspólnota jest czymś bardzo ważnym.

– My jesteśmy rodziną, tworzymy wspólnotę duchownych, gdzie możemy się razem pomodlić. Nie tylko podzielić się swoim doświadczeniem, ale być razem przed Chrystusem, przed Najświętszym Sakramentem, przed naszym Panem, któremu służymy. Wspólnota w Kościele jest najważniejsza.

To już drugie takie spotkanie kapłanów z całej diecezji tarnowskiej. Pierwsze odbyło się w maju zeszłego roku. Wtedy duchowni pielgrzymowali do Sanktuarium Matki Bożej Tuchowskiej.

Posłuchaj biskupa Władysława Bobowskiego:

Posłuchaj biskupa Andrzeja Jeża:

Posłuchaj biskupa Leszka Leszkiewicza:

Posłuchaj ks. Mateusza Hojdaka:

Posłuchaj diakona Tomasza Śpiewaka:

Posłuchaj ks. Sebastiana Musiała:

Jolanta Frączek