Nowy Sącz: Skradziony obraz już w Muzeum Okręgowym

Skradziony przez nazistę obraz Franciszka Mrażka trafił do Nowego Sącza. Dzieło do 1940 roku było w Pałacu Prezydenckim w Spale. Budynek został spalony, a obraz wyjechał wraz z jednym z żołnierzy. Teraz po latach oddał go jego wnuk.

Dzieło zostało zwrócone dobrowolnie przez potomka osoby, która ten obraz skradła. Takie przypadki są rzadkością, niemniej zdarzają się, ostatnio coraz częściej. – tłumaczy Elżbieta Rogowska, naczelnik Wydziału ds. Strat Wojennych w Departamencie Dziedzictwa Kulturowego. Jak dodaje – obraz jest w doskonałym stanie, nie ma żadnych spękań, żadnych ubytków, znajduje się w oryginalnej ramie. Jest jednym z niewielu dzieł, które ocalały z wystroju wnętrza pałacu w Spale.

obraz
Od dziś (17.03) będzie znajdować się w Muzeum Okręgowym w Nowym Sączu. Dyrektor Robert Ślusarek ma już pewne plany co do tego obrazu.

– Chcemy pokazać ten obraz Sądeczanom podczas Nocy Muzeów – zapewnia dyrektor Muzeum Okręgowego w Nowym Sączu.

Jak dodaje Robert Ślusarek, w planach jest także stworzenie wystawy monograficznej Franciszka Mrażka.
Inne obrazy Franciszka Mrażka można podziwiać w Muzeum Regionalnym w Limanowej, czy na plebanii przy Bazylice Matki Boskiej Bolesnej w Limanowej.

Obraz na razie trafił do muzeum na zasadzie umowy depozytowej. To oznacza, że będzie tylko przechowywany w muzeum, ale nie jest jego własnością.

obraz3
Franciszek Mrażek urodził się w Nowym Sączu w 1891 roku. W czasie wojny walczył po stronie Austrii. Ostatnie lata swojego życia spędził w Limanowej. Tu zmarł w 1970 roku. Odzyskany obraz ‚Na przypiecku’ przedstawia kobietę z dzieckiem, która przygotowuje posiłek. Pochodzi z okresu międzywojennego. Podobne prace Mrażka w domach aukcyjnych wyceniane są na jakieś 3/ 4 tysiące złotych.

Posłuchaj Elżbiety Rogowskiej:

Posłuchaj Roberta Ślusarka:

Jolanta Frączek