Tarnów: Dzięki tym urządzeniom kiedyś słuchano Radia Wolna Europa

Od 40 lat gromadzą zabytkowe radia – teraz może je zobaczyć szersza publiczność. Bracia Jerzy i Wojciech Wiercińscy udostępnili Muzeum Okręgowemu w Tarnowie kolekcję radioodbiorników z różnych zakątków świata. Wystawę można oglądać do 18 października.

Wystawa zabytkowych radioodbiorników otwiera nowy cykl wystaw w Muzeum Okręgowym w Tarnowie – poświęconych kolekcjonerstwu. W muzealnych przestrzeniach będą prezentowane kolejno sylwetki pasjonatów i ich zbiory.

Jerzy i Wojciech Wiercińscy to pierwsi kolekcjonerzy, którzy prezentują swoją pasję szerszej publiczności. Radia zbierają od ponad 40 lat. Posiadają głównie radioodbiorniki amerykańskie oraz europejskie.

Jerzy Wierciński z zawodu lekarz, urodził się w Łańcucie a wychował we Wrocławiu. Tam też zaczęła się jego przygoda ze starymi radiami, które po wojnie zdezelowane znajdowały się w mieszkaniach przyjaciół i znajomych. Większość z nich doprowadzał do stanu użyteczności,  uzupełniał i odnawiał. W okresie szkoły podstawowej i liceum często przychodził poszukiwać cennych okazów na wrocławskie targowisko staroci. Do Tarnowa zawiodła go sytuacja rodzinno – zawodowa gdzie mieszkał  i pracował przez ostatnie 30 lat. Nieco później trafiła się okazja kupienia kilku starych odbiorników lampowych co było początkiem kolekcji.

Pasję do radioodbiorników podzielał też młodszy brat Jerzego, Wojciech – również lekarz, którego losy rzuciły do Stanów Zjednoczonych. Skupował radioodbiorniki amerykańskie z lat 20., 30. i 40., które wysyłał bratu do Polski poszerzając wspólną kolekcję. Obecnie Jerzy kontynuuje pasję poszukując i skupując radia na aukcjach internetowych. Kolekcja zawierająca głównie odbiorniki amerykańskie jak również europejskie liczy około 80 sztuk.

info i foto: muzeum.tarnow.pl