RDN: Rusza specjalny program synodalny

 

Czym jest Synod, po co jest zwoływany? Jakich zmian potrzebuje Kościół? Między innymi na te pytania odpowie specjalny program w RDN Małopolska i RDN Nowy Sącz poświęcony V Synodowi Diecezji Tarnowskiej. Premiera już  w sobotę, 4 marca, o 16.00.

Przewodniczący Komisji Synodalnej, biskup pomocniczy Leszek Leszkiewicz chce, by idea Synodu dotarła do nie tylko do księży w poszczególnych parafiach, ale i do zwykłych ludzi.

To nie będzie tak, że Synod to tylko jakaś grupa ludzi, która ma przygotować jakiś dokument, która ma porządkować pewne rzeczy, porozmawiać na temat sytuacji tarnowskiego kościoła. To przede wszystkim ogromna refleksja, która powinna się odbyć we wszystkich parafiach, wspólnotach, rodzinach. Im bardziej uda nam się dotrzeć do ogółu wiernych, tym lepsze będą owoce tego synodu – mówi.

Póki co, mieszkańcy regionu raczej niewiele wiedzą o Synodzie, choć nazwa nie jest im obca. – Synod, synod – słyszałem to słowo, jest związane z Kościołem, ale konkretnie, co to oznacza – nie wiem. – To jest związane z biskupami, to zjazd biskupów, obradują nad tematami religijnymi – mówią mieszkańcy.

V Synod Diecezji Tarnowskiej będzie przebiegał pod hasłem „Kościół na wzór Chrystusa”. Specjalny program RDN to rozmowy o Kościele, pytania, a także wątpliwości naszych słuchaczy. Początek w sobotę o 16.00.

Posłuchaj bpa Leszka Leszkiewicza:

Posłuchaj mieszkańców:

Dorota Kunc