Nowy Sącz: Nie wszyscy pamiętają o Żołnierzach Wyklętych

 

Byli bici, mordowani i poniżani a komuniści próbowali ich wymazać z kart historii. Jednak Żołnierze Niezłomni doczekali się swojego Dnia Pamięci a ich życiorysy stają się coraz bardziej popularne w kraju. 1 marca tych bohaterów antykomunistycznego podziemia wspominamy w całej Polsce. W Nowym Sączu uroczystości rozpoczęły się przy byłym miejscu kaźni.

Kiedyś w tym miejscu funkcjonariusze Urzędu Bezpieczeństwa więzili i to torturowali Żołnierzy Niezłomnych. Dziś w budynku przy ulicy Czarneckiego w Nowym Sączu mieszkańcy oddali hołd wszystkim tym bohaterom antykomunistycznego podziemia.

Wśród zebranych byli uczniowie z nauczycielami, parlamentarzyści, samorządowcy, przedstawiciele służb mundurowych i najważniejsi goście – partyzanci zarówno pierwszej jak i drugiej konspiracji. W samym Nowym Sączu jest ich jeszcze czterech. Wśród nich Zbigniew Obtułowicz. Prezes Związku Żołnierzy Armii Krajowej był przesłuchiwany przez Urzędników Bezpieczeństwa w obecnym budynku WKU.

Ja tu siedziałem w piwnicy a na ścianach były jeszcze nazwiska z czasów okupacji niemieckiej. Znęcali się nad nami kiedy wymuszali jakieś zeznania. Byli tacy, którzy dosyć łagodnie podchodzili do sprawy, ale byli też tacy, którzy nas kopali i traktowali jak bandytów – mówi Obtułowicz.

wyklecidsc01138-487x365

W uroczystościach wziął też udział Stefan Kulig, ostatni żołnierz, który składał przysięgę przez księdzem Władysławem Gurgaczem. Obaj panowie mogli przypomnieć sobie wydarzenia z końca lat czterdziestych minionego stulecia przez rekonstrukcję historyczną. Przygotowała ją Grupa Rekonstrukcji Historycznej Żandarmeria.

To jest taka lekcja historii na żywo. W ten sposób to bardziej działa na zmysły. Możemy naocznie zobaczyć to o czym czytamy w podręcznikach do historii – mówiła Natalia Kyrcz z GRH Żandarmeria. Grupa pokazała jak partyzanci odbijają swojego kolegę z więzienia UB. A o tym, że takie inscenizacje są ważne świadczyć mogą odpowiedzi takie wypowiedzi: – Wykleci to byli patrioci, którzy działali w czasie II wojny światowej, tak? – pytała jedna z uczennic a inny uczeń dodał: – Jesteśmy tu z przymusu, ale w sumie nie mamy nic przeciwko

Ale wśród sądeckich uczniów byli też i tacy: – ja uważam, że takie wydarzenia to wypędzenie resztek PRL – u z naszego kraju. Możemy się od nich uczyć wytrwałości i przekonania do własnych celów , które są dla nas bardzo ważne jak na przykład ojczyzna – mówią.

A kolejną żywą lekcją historii czy wyrazem patriotyzmu może być jeszcze dzisiaj Msza Święta w intencji Żołnierzy Wyklętych o godzinie 18.00 w kościele kolejowym w Nowym Sączu, po nim rozpocznie się Marsz Niezłomnych, który zakończy się przy drugim kościele ojców jezuitów w pobliżu sądeckiego runku, gdzie zebrani złożą kwiaty przy tablicy poświęconej księdzu Władysławowi Gurgaczowi, kapelanowi żołnierzy drugiej konspiracji.

Posłuchaj hymnu:

Posłuchaj Zbigniewa Obtułowicza:

Posłuchaj Natalii Kyrcz:

Posłuchaj mieszkańców:

Jakub Węgrzyn