RDN Nowy Sącz: Radiowa akcja kontra smog [ZDJĘCIA]

 

To, że go nie widzimy, nie znaczy, że go niema. Smog i to, jak z nim walczyć to temat aktualny i ważny dla mieszkańców regionu. Nasi reporterzy rzucili wyzwanie smogowi. Ich bronią były miedzy innymi maski antysmogowe.

Reporterzy zachęcali mieszkańców Sądecczyzny i Limanowszczyzny do wzięcia udziału w radiowej akcji, w której rozdawaliśmy specjalne antysmogowe maski. Przez dwa dni rozdanych ich zostało ponad 100.

maski_ns2

Coraz częściej i więcej o smogu starają się mówić także nauczyciele. – Smog to mieszanka pyłów. Przede wszystkim jest to dwutlenek siarki, tlenki azotu, tlenki węgla i też benzopiren. Są to drobne pyły, które są bardzo niebezpieczne – mówiła Magdalena Pietrzak, biolog z jezuickiego centrum edukacji.

Podczas spotkań z różnymi ludźmi w Limanowej czy na ulicach Nowego Sącza mieszkańcy dużo mówili o smogu i o tym, jak truje on życie. – Nie ma czym oddychać. Po spacerze ciuchy do prania, bo wszystko śmierdzi – mówi mieszkanka Nowego Sącza. – Czasami jak się wyjdzie do miasta i popatrzy na te kominy, to jak w krematorium, tak to wygląda. Czarno – dodaje mieszkaniec Limanowej.

maski_akcja

Również i straż miejska z Nowego Sącza stara się dbać o jakoś powietrza, kontrolując, co sądeczanie palą w swoich piecach. Od początku roku mieli 310 interwencji, a za palenie śmieci wlepili tylko albo aż 18 mandatów. – Oczywiście zaglądamy do pieców, bo być może są tam jakieś pozostałości – przyznaje komendant. – Zdarzało się, że w piecu były niedopalone butelki, buty czy ubrania. W takiej sytuacji ewidentnie nakładane są kary – tłumaczy Dariusz Górski, komendant sądeckich strażników. Codziennie kontrolowanych jest po kilka wybranych losowo domów, często brane są też pod uwagę sugestie mieszkańców. Straż miejska za palenie śmieciami może nałożyć  mandat nawet do 500 złotych.

Przez ostatnie dni RDN Nowy Sącz zachęcało również do wzięcia udziału w konkursie fotograficznym „Złap smoga”. Konkurs został rozstrzygnięty – zwycięzcą została Kamila Brzęczek. Gratulujemy!

Posłuchaj Magdaleny Pietrzak:

Posłuchaj mieszkańców regionu:

Posłuchaj Dariusza Górskiego:

Tomasz Bryndal