Tarnów: Oddział geriatrii w ciągu dwóch lat

 

Będzie Oddział Geriatrii w Tarnowie. Zgodnie z zapewnieniami władz miasta, placówka powstanie przy Specjalistycznym Szpitalu im. E. Szczeklika wraz z oddziałem reumatologii. Ma się to stać do dwóch lat.

To pilna potrzeba, dużo zależy od środków zewnętrznych na ten cel – przyznaje wiceprezydent Dorota Krakowska. – Są już prowadzone rozmowy. W tej chwili jesteśmy po wstępnych weryfikacjach środków unijnych, w związku powyższym mamy nadzieję, że Szpital Szczeklika otrzyma dosyć dużą kwotę na finansowanie tego zadania i miejmy nadzieję, że do dwóch lat taki oddział powstaje – dodaje.

W Tarnowie brakuje miejsc dla seniorów. Jedyny funkcjonujący Oddział Geriatryczny w regionie znajduje się w Brzesku, gdzie kolejka oczekujących wynosi nawet kilka miesięcy. Jego specyfika polega na odpowiednim ustawieniu leczenia i doborze leków. Często bowiem seniorzy, bez potrzeby, leczą się dosłownie na wszystko i zatruwają organizm zbyt dużą liczbą medykamentów. Oddziały Geriatryczne zwykle je redukują.

Dodajmy, że w Tarnowie, w siedzibie dawnego internatu w Parku Sanguszków powstają Subregionalne Centrum Wsparcia Osób Niesamodzielnych oraz Centrum Rehabilitacji Słoneczne Wzgórze, gdzie zatrudniane mają być osoby niepełnosprawne. Pierwsze prace budowlane w tym miejscu mają ruszyć za kilka miesięcy. Póki co, obiekt wciąż straszy i stwarza zagrożenie budowlane.

Posłuchaj Doroty Krakowskiej:

Dorota Kunc