Diecezja: Kapłani o przygotowaniach do Synodu

Przygotowania do Synodu i znaczenie homilii –  to główne tematy Kongregacji Duszpasterskich. Wezmą w nich udział biskupi i wszyscy kapłani. Pierwsze spotkanie odbędzie się w czwartek, 9lutego,  w Nowym Sączu, a kolejne w piątek i w sobotę (10 i 11 lutego) w Tarnowie.

Kapłani zostaną poinformowani o przygotowaniach do Synodu – mówi ks. Zbigniew Pietruszka, dyrektor Wydziału Duszpasterstwa Ogólnego Kurii Diecezjalnej w Tarnowie. – Jak już wiemy, Biskup Tarnowski powołał Komisję Przygotowawczą ds. Synodu. Na jej czele stanął bp Leszek Leszkiewicz. Zwróci się on do kapłanów i wygłosi prelekcję „Co mówi Duch Święty do Kościoła w Tarnowie? Słuchać, by iść z Jezusem”. Bp Leszkiewicz będzie chciał ukazać, w jaki sposób Synod będzie przygotowywany, jakie są zadania Komisji, nad czym będzie pracowała – dodaje.

O Synodzie będzie też mówił ks. Piotr Cebula – sekretarz Komisji Przygotowawczej, który scharakteryzuje prace synodalne. Ponadto gościem Kongregacji będzie ks. Stanisław Dyk z KUL-u, który wygłosi wykład „Homilia jest symfonią albo kakofonią. Co głosić, aby nie zagubić istoty liturgicznego przepowiadania?”.

Kongregacje Duszpasterskie odbędą się w czwartek, 9 lutego, w Nowym Sączu (bazylika) dla dekanatów regionu sądeckiego, 10 lutego (piątek) w Tarnowie (seminarium) dla dekanatów woj. małopolskiego oraz 11 lutego (sobota) w Tarnowie (seminarium) dla dekanatów podkarpackich. Początek o godzinie 9.30.

Posłuchaj ks. Zbigniewa Pietruszki:

Ewa Biedroń