Tarnów: Budżet będzie, tylko w jakiej wersji?

 

Budżet Tarnowa będzie uchwalony w czwartek, ale jeszcze nie wiadomo w jakiej wersji – mówi w rozmowie z RDN Małopolska radny PiS Józef Gancarz. Przewodniczący Komisji Ekonomicznej Rady Miasta dodaje, że dyskusje z miastem były burzliwe. Jak wiecie z Wiadomości RDN, radni Prawa i Sprawiedliwości przerwali grudniową sesję, na której miał być uchwalony budżet.

Chodziło o nieuwzględnienie około 120 poprawek Komisji Ekonomicznej związanych z planem dochodów i wydatków miasta. Radni PiS, którzy mają większość w radzie miasta Tarnowa, zapewniają, że poprą budżet na najbliższej sesji pod warunkiem uznania przez prezydenta większości ich poprawek.

Odbyliśmy w styczniu dwa spotkania z Romanem Ciepielą – mówi radny Józef Gancarz, przewodniczący Komisji Ekonomicznej Rady Miasta Tarnowa. – Rozmowy nie były łatwe, ale były merytoryczne. Te spotkania trwały kilka godzin. Trzeba powiedzieć, że budżet jeśli chodzi o wydatki to ponad 721 milionów złotych. Poprawki, które zostały wprowadzone przez pana prezydenta w pierwszej wersji to około 80, więc było o czym rozmawiać. Należało siąść spokojnie i nad każdą poprawką się zastanowić, czy będzie ona realizowana. Budżet w styczniu na pewno będzie uchwalony, tylko jest otwarte pytanie, w jakiej to będzie wersji – dodaje przewodniczący Komisji Ekonomicznej Rady Miasta Tarnowa.

Jak mówi Józef Gancarz, radnym PiS najbardziej zależy na zadaniach osiedlowych. – Chodzi o te, które czekają kilka lat na realizację. Na przykład parking przy cmentarzu komunalnym w Klikowej, parking przy Szkole Podstawowej nr 9, również zadania drogowe, które będą realizowane w dwuletniej wersji – plan w 2017, realizacja w 2018 – wymienia radny.

Podczas sesji Rady Miasta, która odbyła się 29 grudnia, miasto uwzględniło około jednej trzeciej poprawek zgłoszonych przez radnych PiS. Rajcy czekają teraz na aneks do budżetu z naniesionymi poprawkami. A sesja Rady Miasta Tarnowa, podczas której zaplanowano kolejne podejście do budżetu już w czwartek, 12 stycznia.

Posłuchaj Józefa Gancarza:

Patrycja Wolnik