Gmina Tarnów: Walczą ze smogiem nawiewnikami

 

Nawiewniki czystego powietrza uratują uczniów przed smogiem? Gmina Tarnów bierze udział w pilotażowym projekcie wprowadzenia specjalnych oczyszczaczy w instytucjach publicznych. Ogłoszono I stopień zanieczyszczenia powietrza dla Małopolski północno-wschodniej. Z zagrożeniem walczą nawiewniki, które wsysają powietrze z zewnątrz i oczyszczają je ze szkodliwych substancji.

Na razie urządzenia zainstalowano w szkole podstawowej w Porębie Radlnej oraz w przedszkolu w Woli Rzędzińskiej. Jeżeli urządzenia sprawdzą się, gmina będzie się ubiegać o wsparcie finansowe instalacji nawiewników w innych szkołach i instytucjach. – Aktualnie jesteśmy na etapie testów i badań – mówi Grzegorz Kozioł, wójt Gminy Tarnów. – Jeżeli chodzi o koszt, to takie jedno urządzenie nie jest aż tak bardzo drogie – około 4 tysięcy złotych, natomiast jeżeli chcielibyśmy to rozpowszechnić i masowo wprowadzać, to jest duży koszt. Jeżeli okaże się, że to spełnia swoją rolę, to będziemy starać się o pozyskanie środków zewnętrznych, by kupić więcej takich urządzeń – zapowiada wójt Gminy Tarnów.

smog_malopolska
Jakość powietrza w Małopolsce godz. 11.00 według powietrze.malopolska.pl

Czy szkoły staną się bezpieczniejsze niż własne domy dzięki takim urządzeniom? Grzegorz Kozioł, wójt Gminy Tarnów przyznaje, że nie jest to wykluczone. – Oczywiście może okazać się tak, że takimi enklawami czystego powietrza będą właśnie pomieszczenia w szkołach czy przedszkolach, ale jeszcze jest czas na testowanie. Ja jestem dobrej myśli. My sobie z tego nie zdajemy sprawy, bo stężenie pyłów jest dla nas nieodczuwalne, ale robi znaczne spustoszenie, co widać później w przewlekłych chorobach – mówi wójt.

Nawiewniki, jeżeli się sprawdzą, miałyby być montowane w pierwszej kolejności w miejscowościach mocno uprzemysłowionych. Będą to też szkoły przyległe do najbardziej ruchliwych dróg.

smog_tarnow
Jakość powietrza w Tarnowie z godz. 11.00, powietrze.malopolska.pl

Aktualnie (11.00) stężenie pyłu PM10 w Tarnowie wynosi ponad 200 µg/m3. To czterokrotne przekroczenie dopuszczalnej normy

Posłuchaj Grzegorza Kozioła:

Patrycja Wolnik